TESSEA se zúčastnila evropské konference o sociální ekonomice ve Španělsku. Konala se 13. – 14. listopadu v San Sebastianu, španělském hlavním městě sociální ekonomiky pro rok 2023. Mottem konference bylo People, Planet, Action. Konference se aktivně účastnil evropský komisař pro pracovní místa a sociální práva Nicolas Schmit. Na úvod pronesl plamennou řeč o důležitosti sociální ekonomiky, kterou by člověk od evropského komisaře skoro ani nečekal. Jedná se o ekonomiku zítřka, která se velmi dobře hodí pro zelenou a digitální transformaci. Podle komisaře je sociální ekonomika na vrcholu agendy EU a je schopná řešit z velké části i stávající problémy. Aby to dokázala, musí dostat tu správnou podporu. Proto je důležité, aby byl vytvořen dobrý evropský ekosystém sociální ekonomiky.
Sociální ekonomika je ve Španělsku velmi podporovaná a uznávaná. Tvoří 10 % jejich HDP a mají dokonce Ministerstvo zaměstnanosti a sociální ekonomiky. V rámci konference se uskutečnila prohlídka Mondragonu, což je celosvětový pojem. Je to konsorcium 81 družstev se 70 tisíci zaměstnanci, z nichž je 50 tisíc členů jejich družstev. Mají také vlastní školy včetně univerzity a vlastní banku. Pro družstvo Mondragon byla napsána Družstevní symfonie, která byla uvedena v rámci konference. Jedná se o velmi funkční model sociální ekonomiky, který ale není převoditelný na české poměry.
Pro Česko může být důležité, že se Německo oficiálně přihlásilo k sociální ekonomice a mají dokonce zpracovanou národní strategii sociální ekonomiky.
Na závěr konference bylo slavnostně podepsáno San Sebastian Manifesto. Podepsalo ho celkem 22 evropských států, a to včetně Česka - prostřednictvím podpisu ministra práce a sociálních věcí.
Petra Francová